Fiskalizacja kasy fiskalnej

Ten artykuł przeczytasz w: 2 minuty

Fiskalizacja kasy fiskalnej, inaczej wprowadzenie w tryb fiskalny, jest to jednorazowy proces przełączenia kasy z trybu szkoleniowego w tryb rejestracji. Jest to proces, nie podlegający cofnięciu. Od momentu fiskalizacji kasy cały utarg zapisywany jest do nieulotnej pamięci fiskalnej.

Kto wykonuje fiskalizację?

Uprawniony przez producenta kasy serwisant może przeprowadzić fiskalizację. Serwisant musi posiadać ważne uprawnienia do serwisowania danego modelu kasy. Uprawnienia ważne są 12 miesięcy. Potwierdzeniem jest legitymacja serwisanta, wydana przez producenta oraz wpis na stronie serwisantów Cenralnego Repozytorium Kas. Link do Wyszukiwarki uprawnień serwisantów. Jeśli chcesz sprawdzić uprawnienia wpisz numer uprawnień jednego z naszych serwisantów: NOV/368.

Co jest niezbędne do fiskalizacji kasy?

Oczywiście kasa fiskalna oraz książka kasy rejestrującej, która była wraz z urządzeniem. Niezbędne są dane Twojej firmy:

  • numer NIP (przeczytaj więcej o numerze NIP>>)
  • dane adresowe firmy
  • dane miejsca instalacji, placówki jeśli znajduje się ona pod innym adresem
  • baza towarów
  • stawki podatkowe dotyczące towarów i usług które będziesz sprzedawać na kasie.

Możesz przekazać serwisowi dodatkowe informacje, jak:

  • pliki logo Twojej firmy do nagłówka
  • listę rabatów które mają być zaprogramowane, itp.

Dla kas Online niezbędny jest internet. Może być to internet stacjonarny w Twojej firmie lub mobilny, np. udostępniony z telefonu jeśli znajdujesz się poza firmą. 

Jak przebiega fiskalizacja?

Podczas wprowadzania kasy w tryb fiskalny, wprowadzane są do kasy fiskalnej podane przez Ciebie dane firmy i pozostałe ustawienia kasy fiskalnej. Jedynym niezmienialnym ustawieniem jest numer NIP. Dlatego proces fiskalizacji wygląda najczęściej tak:

  • serwisant programuje kasę fiskalną według danych dostarczonych przez Ciebie
  • przed fiskalizacją drukowany jest raport zawierający wszystkie wprowadzone dane
  • serwisant prosi Cię o sprawdzenie (w szczególności sprawdzenie numeru NIP) oraz potwierdzenie poprawności danych podpisem
  • podpisany wydruk trafia do teczki kasy fiskalnej przechowywanej w serwisie (jest on zabezpieczeniem serwisu na wypadek podania przez Ciebie niewłaściwego numeru NIP)
  • serwisant zatwierdza fiskalizację
  • serwisant plombuje kasę

Potwierdzeniem zafiskalizowania jest wydruk raportu dobowego. Raport o numerze 1 przypinamy do książki kasy rejestrującej (my przypinamy go do ostatniej strony książki). Nastepnie serwisant wypełnia wszystkie niezbędne informacje w książce. Często wykonuje kopie strony z raportem, aby została ona w teczce kasy.

Ostatnią czynnością są Twoje podpisy w książce kasy, potwierdzające odbiór kasy, dostajesz fakturę na wszystkie czynności. Od tego momentu kasa jest gotowa do pracy.

Wprowadzenie niewłaściwego numeru NIP do kasy fiskalnej

Dane zarejestrowane w trybie szkoleniowym, przed fiskalizacją

Dane zarejestrowane przez kasę fiskalną przed fiskalizacją zostają skasowane w momencie jej wykonania. Dzięki temu mając kasę zaprogramowaną ale działającą w trybie szkoleniowym, możesz ćwiczyć obsługę i zapoznać się z działaniem kasy.

Co zrobić po fiskalizacji

Jeśli fiskalizowana kasa to model offline to masz 7 dni na zgłoszenia faktu fiskalizacji w Twoim urzędzie skarbowym. Twój serwis również zgłasza kasę fiskalną, w tym samym terminie. Po dokonaniu zgłoszeń urząd skarbowy nada Twoje kasie numer ewidencyjny a decyzję wyślę Ci pocztą. Dla modeli online, numer ewidencyjny jest nadawany automatycznie podczas fiskalizacji. Znajduje się na raporcie potwierdzającym fiskalizację. Nie ma obowiązku zgłaszania kasy fiskalnej do urzędu skarbowego.  
Numer ewidencyjny kasy powinieneś nanieść w spósób trwały na jej obudowę.  

Ile kosztuje fiskalizacja?

Koszt fiskalizacji wynosi 100 zł netto. W naszej firmie obowiązuje zasada udzielania 99% rabatu jeśli ufiskalnisz kasę do 30 dni od zakupu. 

Autor artykułu: Robert, specjalista do spraw technicznych.
Data modyfikacji: 2024-02-27

Scroll to Top